Açık Öğretim Ortaokulu

Okulumuz

         1998-1999 eğitim öğretim yılında 68 bin 886 öğrenciyle yola çıkan Açık İlköğretim Okulu aynı dönemde 2 bin 897 öğrenci mezun etmiştir. Kuruluşunun 15. Yılında aktif öğrenci sayısı 250 bini aşmış, mezun sayısı ise 432 bin 829 olmuştur.  Mezun olan öğrencilerden  yaklaşık 200 bin kişi  Açık Öğretim Lisesi ve Mesleki  Açık Öğretim Lisesi´ne kayıt yaptırarak bir üst kademeye devam etmiştir. 

         1999- 2000 Eğitim öğretim yılından itibaren; Yurtdışı programları ve UNICEF işbirliğiyle de Kızlar için Açık İlköğretim Okulu Öğrenme Merkezleri uygulamaları başlatılmıştır.

         Açık İlköğretim Okulu  öğretime başladığı ilk yıllarda kayıtlar  il merkezlerinde açılan bürolarda düzenlenen optik formlarla alınmakta, sınavlar ise sadece il merkezlerinde yapılmaktaydı. 2005 yılından sonra internet üzerinden öğrenci kaydı alınmaya başlanmış, öğrenci hizmetleri  Türkiye´nin en ücra köşelerine kadar ulaştırılmıştır. Ayrıca öğrencilerle ilgili yürütülen kayıt kabul, sınavlar, sınıf geçme, mezuniyet, haberleşme gibi iş ve işlemlerin büyük bir bölümü internet üzerinden yapılabilir bir duruma getirilmiştir.

         Açık İlköğretim  Okulu Yönetmeliği´nde yapılan değişiklikle 2009-2010 öğretim yılından itibaren Açık İlköğretim Okulu´nu bitirme süresi üç yıldan bir yıla düşürülmüştür. 20 Eylül 2010 da yayınlanan  56 sayılı Genelge  ile de Açık İlköğretim Okulu öğrencilerinin kayıt işlemleri ve veri girişleri örgün eğitimde olduğu gibi adrese dayalı nüfus sistemini esas almak suretiyle il, ilçe ve belde merkezlerindeki ilköğretim okulu müdürlükleri tarafından yapılıp, kayıt evrakı kayıt yapılan okullarda saklanmaya başlanmıştır. İşlemlerin tamamı elektronik sistem üzerinden gerçekleştirilmekte olup  okul yöneticilerinin yapacakları  iş ve işlemlere yönelik açıklamalar internet sayfasında yer almaktadır.  Yönetmelikte yapılan değişiklikler ve 56 sayılı Genelge ile öğrencilerimizin rahat bir ortamda  hizmet alabilmeleri için her türlü kolaylık sağlanmıştır.   

           Kasım 2011´e kadar Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren Açık İlköğretim Okulu  11 Kasım 2011 tarihli Bakanlık hizmet birimlerinin alt birimleri ve görevleri hakkındaki Makam Oluru ile kurulan Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Açık Öğretim Daire Başkanlığı´na bağlanmıştır. 

           21/07/2012 Tarihinde  Millî Eğitim Bakanlığı Açık İlköğretim Okulu Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile adı "Açık Öğretim Ortaokulu" olarak değişmiştir. Açık Öğretim Ortaokulu öğrencilerinin kayıt işlemleri ve veri girişleri 2012/45 sayılı genelge ile Halk Eğitimi Merkezi ve Mesleki Eğitim Merkez Müdürlüklerine devredilmiştir.

 

 

 

Emniyet Mahallesi Milas Sokak No.21 06500Teknikokullar, Yenimahalle/ANKARA - MEBİM 444 06 32

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.