Açık Öğretim Ortaokulu

Kullanılan Terimler

 

Aktif Öğrenci: Yeni kayıt yapan veya içinde bulunulan dönem için kayıt yenileten öğrencinin öğrencilik durumu. Aktif öğrenci, öğrencilik haklarından faydalanan ve sınavlara girebilen öğrencidir.

 


 

Donuk Öğrenci: İçinde bulunulan dönem için kaydını yeniletmeyen öğrencinin öğrencilik durumu. Öğrencilik durumu donuk olan öğrenci; öğrencilik haklarından faydalanamaz.

 


 

Tasdiknameli Öğrenci: Tasdiknamesini Açık Öğretim Ortaokulu´ndan alarak ayrılan öğrencinin öğrencilik durumu.

 


 

İntibak: Evrakları ile başvuran adayın, halk eğitimi  müdürlüğünce kaydının alınması, veri girişinin yapılması ve öğrencinin aktif hale getirilmesidir.

 


 

Kayıt Yenileme: Açık Öğretim Ortaokulu´nda daha önceden kaydı bulunan öğrencilerin; öğrencilik haklarını devam ettirebilmeleri için yapılır. Öğrenci ders seçimi yapıp sınava girebilmesi için yılda üç kez olan kayıt yenilemelerini mutlaka yapmak zorundadır.

 


 

Ders Seçme: Kayıt yenileten veya yeni kayıt yaptıran öğrencilerin sınava girebilmeleri için dersler arasında tercih yapma işlemidir.

 


 

Dönem: Bir öğretim yılını en fazla üç bölüme ayıran, her birinde sınavların yapıldığı ve hangi tarihleri kapsayacağı çalışma takviminde belirtilen süredir.

 


 

Dönem Sınavı: Dönem sonunda yapılan sınavdır.

 


 

Oturum: Sınavlarına girilecek derslerin sınavların yapıldığı güne göre sabah ve öğleden sonra yerleştirilmesine denir. Bir oturumda en fazla altı dersten sınava girilebilir.

 


 

Yedek Salon: Sınav yerleri belli olup internette yayınlandıktan sonra zorunlu nedenlerle ( Askerlik, tayin...) yayınlanan sınav merkezinde sınava giremeyecek olan öğrencilerin bulundukları merkezdeki sınav salonlarında sınava girebilmelerinin sağlanması.

 


 

Kopya Analizi: Sınav sonrası değerlendirme işlemlerinde öğrencinin sınava girdiği salondaki diğer adayların cevap kağıtlarının çeşitli tekniklerle ikili ve toplu olarak karşılaştırılarak kopya çekilip çekilmediğinin tespit edilmesi.

 


 

Ortalamayla Geçilen Ders: Bulunulan sınıfta başarısız en fazla 2 dersin, Türkçe dersi başarılı olmak kaydıyla ve o sınıfa ait Yıl Sonu Başarı Puan ortalamasının 45,00 ve üzerinde olması durumunda söz konusu başarısız ders/derslerin başarılı sayılması.

 

 

 

Emniyet Mahallesi Milas Sokak No.21 06500Teknikokullar, Yenimahalle/ANKARA - MEBİM 444 06 32

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.