AÖOKayıt Yenileme Kılavuzu

AÇIK ÖĞRETİM ORTAOKULU 2016-2017 ÖĞRETİM YILI 

KAYIT YENİLEME KILAVUZU
 

Kayıt yenileme yaptıracak aday, kayıt alınan tarihler arasında 30,00 TL sınav katılım ücretini yatırmak için Ziraat Bankası, Halk Bankası veya Vakıflar Bankası’na başvurur.

1- Kayıt Yenileme için bankalara sınav katılım ücretini yatıran öğrencilerimizin kaydı, ücret yatırılan günün ertesinde(tatil günlerinde ücret yatıranların kayıt yenilemesi ilk iş gününde) Açık Öğretim Ortaokulu Müdürlüğü'nce otomatik olarak yenilenerek AKTİF hale getirilecek, dersler de otomatik olarak sistem tarafından atanacaktır. Bu nedenle öğrencimizin kayıt ücretini yatırdıktan sonra Kayıt Yenileme işlemi için Halk Eğitimi Merkezi veya Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğüne başvuru yapmasına gerek yoktur. İsteyen öğrenci kayıt yenileme işlemi için ücret yatırdığı gün Halk Eğitimi Merkezi veya Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğüne başvuru yapabilir.


2- Durumu aktif olan öğrenciler http://aio.meb.gov.tr internet sayfasının Öğrenci Girişi bölümünden şifreleri ile sisteme girerek atanan dersleri ve diğer genel bilgileri görebilecektir.

3- Bilgi güncelleme (adres bilgisi,sınav yeri bilgisi,iletişim bilgisi vb. gibi değişiklikler) yaptırması gereken öğrencimiz, Halk Eğitimi Merkezi veya Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğüne başvurarak söz konusu değişiklikleri yaptırmalıdır.

4- Açık Öğretim Ortaokulu Sisteminde TC kimlik numarası güncel olmayan öğrencimizin sınav katılım ücretini bankaya yatırdıktan sonra TC kimlik numarasını güncelletmek üzere  Halk Eğitimi Merkezi veya Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğüne başvuru yapması gerekmektedir. Aksi takdirde otomatik kayıt yenileme işlemi gerçekleşmeyecektir.

Kayıt yenileme işlemi için Halk Eğitimi Merkezi veya Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğüne başvuru yapan öğrenci, ilgili müdürlüğün vereceği hesaba 5,00 TL yatıracaktır.

5. Adres Değişikliği: Sınav takviminde belirtilen süreler içerisinde adres değişikliği Halk Eğitim Merkezi ile Mesleki Eğitim Merkez Müdürlükleri tarafından yapılacaktır.

Kimler Kayıt Ücreti Ödemez?Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü'nün 29.05.1998 gün ve 1998/1 sayılı genelgesi ile 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı ve terörle mücadeleye katılan gazilerimiz ile çocuklarından ve bu mücadelede şehit düşenlerin birinci derecedeki yakınlarından durumlarını belgelendirmeleri halinde kayıt ücreti talep edilmez. (şehit ve gazilerimizin eş ve çocuklarından evlenenler katılım bedeli muafiyetinden yararlanamaz.)

Mahkemelerce, 5395 sayılı çocuk koruma kanunu kapsamında “eğitim tedbiri” konulan adaylardan da kayıt ücreti talep edilmez.

Ücret İadesi:

Açık Öğretim Ortaokulu'na kayıt başvuru işlemleri sırasında; yanlış hesaba ücret yatırma, çift ücret yatırma gibi sebeplerle hatalı işlem yapanların ücret iadesi, yatırılan T.C. Kimlik numarasında işlem yapılmadı ise sınav sonrası Ziraat Bankası'ndan hatalı para yatıranın T.C. Kimlik numarasına para iadesi yapılacaktır. Bunun için kişinin bir yere başvurmasına gerek yoktur.


Sınav Giriş Yeri ve Sınav Sonuç Belgeleri:
Bu belgeler http://aio.meb.gov.tr/ adresinde yayınlanacak, ayrıca öğrenci adreslerine gönderilmeyecektir. Sınav giriş yeri bilgileri dönem sınavı tarihinden 10 gün öncesinde internet sayfamızda duyurulacaktır.

Sınav Merkezi Seçimi:
Her dönem sınavı için sistem, tüm il ve ilçe merkezlerini öğrencilerimizin sınav merkezi olarak tercih etmesine izin verir. Açık Öğretim Ortaokulu Müdürlüğü tarafından öğrencilerimizin tercih etmiş oldukları sınav merkezlerinin öğrenci sayıları kontrol edilir ve kesin sınav merkezleri belirlenir. Eğer öğrencinin sınav merkezi olarak tercih ettiği yer yeterli öğrenci sayısına ulaşamamışsa, en yakın sınav merkezine yönlendirilir.